Gram Altın İçin 1 Nisan Tahmini! Yürekleri Ağza Getirecek İhtimaller Konuşuluyor

Altın ve döviz kurları, son dönemde rekor üstüne rekor kırarak yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Altın fiyatları, özellikle yerel seçimlere kısa bir süre kala artan talep ile birlikte hızla yükselişini sürdürüyor. Bu hafta içinde altın fiyatlarındaki artış hızı oldukça dikkat çekici oldu. Gram altın, geçtiğimiz haftaya göre yüzde 8 oranında bir artış göstererek tarihi zirvesine ulaştı.

KAPALICARŞI’DA MAKAS ARALIĞI GENİŞLEDİ

Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 7,81 artarak 2 bin 235 liraya, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise yüzde 7,85 artarak 15 bin 25 liraya yükseldi. Geçen hafta sonu 3 bin 410 lira olan çeyrek altının satış fiyatı ise 3 bin 678 liraya çıktı. Ancak, altına talep arttıkça ve seçim öncesinde piyasalardaki belirsizlikler devam ettikçe Kapalıçarşı’da altının alış ve satış fiyatları arasındaki makas aralığı da genişledi ve 400 liraya kadar çıktı.

ALTIN FONLARI TAVSİYE EDİLİYOR

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, fiziki altındaki işçiliğe dikkat çekerek, yatırımcıların altın fonlarına giriş yapmalarını tavsiye etti. Uzun vadeli altın fonlarının özellikle önerildiğini belirten Memiş, FATSİ uygulamasında devletin sağladığı ek ödemelerden de bahsetti. FATSİ uygulamasına dahil olanlar için devletin yüzde 4 ek ödeme sunduğunu hatırlatan Memiş, bu uygulamanın yatırımcılar için avantajlı olduğunu vurguladı.

GRAM ALTIN TAHMİNLERİ

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akayık, darphanenin günlük altın üretiminin talebi karşılamakta yetersiz kaldığını ifade etti. Talebin 1 tona yaklaştığını belirten Akayık, gram altının 3 bin liraya kadar çıkabileceği iddialarına da değindi. Ekonomist Filiz Eryılmaz da gram altının 3.000 TL’yi aşabileceğini öngördü ve yüksek bir gram altın fiyatının sene sonunda beklenmesi gerektiğini dile getirdi.

JEOPOLİTİK GELİŞMELER ALTINI DESTEKLİYOR

Altın fiyatlarındaki yükselişi destekleyen unsurlar arasında jeopolitik gerginlikler ve ABD’deki faiz indirimi beklentileri de bulunuyor. Orta Doğu’daki çatışmalar ve Ukrayna’daki savaş gibi faktörler, altına olan güvenli liman talebini artırıyor. ABD’deki güçlü istihdam verilerinin ardından Fed’in kısa zamanda faiz indirimine gitme olasılığının artması, altın fiyatlarını destekleyen bir diğer etken olarak öne çıkıyor.

Bu gelişmelerle birlikte altın, yatırımcıların güvenli liman arayışında tercih ettikleri bir varlık olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x